Co zrobić kiedy gubimy włosy? Kiedy jest to naturalny proces a kiedy może już być to problem? Wyjaśniamy i odpowiadamy.

30-09-2022

Czy wiesz, że nasze włosy rosną w trzech różnych etapach? Włosy mają cykl życia, który składa się z: fazy wzrostu, odpoczynku i wypadania. Wypadanie włosów, choć uciążliwe, jest całkowicie normalną częścią tego procesu. Przeciętnie większość z nas traci od 50 do 100 włosów dziennie. Brzmi dużo, ale kiedy się nad tym zastanowić...Ludzie mają na głowie około 100 000 włosów. Oznacza to, że normalne codzienne obejmuje tylko 0,05-0,1% naszych włosów. Jednak nawet taka ilość może być wręcz przerażająca, kiedy taki pukiel zostanie nam na szczotce lub spadnie na podłogę. 

CO POWODUJE WYPADANIE WŁOSÓW?

Nadmierne wypadanie włosów jest często wynikiem zmiany stylu życia lub rzeczy, które powodują stres lub urazy naszego ciała. 

1. Zabiegi chemiczne - farbowanie i inne procesy chemiczne mogą wysuszać włosy, powodując utratę elastyczności, łamliwość i ostatecznie więcej wypadania. Warto wówczas zadbać o włosy stosując dedykowaną pielęgnację, właściwą do wykonanego zabiegu. A włosy po wszelkich zabiegach chemicznych są osłabione. Należy je wzmacniać bogactwem witamin i składników odżywczych w kosmetykach pielęgnacyjnych. Jeśli mamy dość wrażliwe włosy, skórę głowy wybierzmy kosmetyki na naturalnych składniach, ja najmniej obciążające nasze pasma. Tutaj doskonałym wyborem będzie marka Every Green -  bazująca i czerpiąca składniki prosto z natury. Oferuje świetne kosmetyki do pielęgnacji, wzmacnia i doskonale odżywia pasma. Włos miękkie, gładkie i błyszczące. 

Every Green to także naturalna stylizacja do włosów: woski, pasty a tutaj prawdziwym numerem jest Wodny Wosk oraz Pasta Modelująca z naturalnym wykończeniem.  

2. Choroby i zmiany zachodzące w naszym ciele: utrata wagi, powroty do zdrowia po operacjach i zabiegach, zmiany hormonalne - wszystko to może odpowiadać za skrócenie fazy wzrostu włosa zanim zaczną wypadać. 

3. Towarzyszący nam stres który może zaburzać nasze nawyki żywieniowe i senne, co z kolei powoduje problemy trawienne, które mogą powodować podrażnienia skórne. 

4. Zmiany sezonowe związane najczęściej z temperaturą - zapewne zauważyłaś że w sezonie jesiennym Twoje włosy wypadają bardziej. Latem włosy pozostają grubsze, aby chronić naszą skórę głowy przed działaniem promieni słonecznych, a stają się rzadsze kiedy przenosimy się w chłodniejsze dni. Ta zmiana pory roku może również wysuszyć nasze włosy i skórę głowy, powodując, że wypadanie włosów staje się bardziej powszechne. Dodatkowo noszenie czapek w tym okresie jesienno zimowym, ciągłe zdejmowanie dodatkowo podrażnia nasze kosmyki. A większość czapek jeszcze je elektryzuje. 

5. Zbyt ciasne fryzury - noszenie ciasnych warkoczy, koków i kucyków powoduje ciągłe napięcie mieszków włosowych i może ostatecznie spowodować przerzedzenie linii włosów. Dlatego tak ważne jest, aby nie wiązać ich ciasno, nie naciągać i nie ściskać podczas upięć.

Ważny jest również dobór odpowiednich szczotek i grzebieni które wykorzystujemy. Posiadanie jednej szczotki bądź grzebienia do wszystkiego nie jest odpowiednim rozwiązaniem. Warto również zwracać uwagę na materiał z jakiego wykonane są nasze przybory do czesania.

Grzebienie ze szpikulcem, z dość ciasnym i wąskim rozstawem ząbków będą odpowiednie typowo do przeczesywania cienkich pasm, np. podczas używania prostownicy.  

Grzebień z szerokim rozstawem będzie odpowiedni do przeczesywania włosów naturalnych, lekko falowanych lub całkowicie prostych.

Są też dedykowane grzebienie do fal, do włosów kręconych, które charakteryzują się kształtem wykonania oraz rozstawem ząbków. 

Grzebienie grzebieniami ale w kwestii czesania i rozczesywania najpopularniejsze są szczotki Olivia Garden Fingerbrush.

6. Niedobory składników odżywczych – włosy wymagają szerokiej gamy składników odżywczych, aby były mocne, lśniące i zdrowe. Jeśli brakuje niektórych składników odżywczych, może to mieć zauważalne skutki.

Poznaj 6 ważnych zasad które według nas należy stosować aby nie tracić nadmiernej ilości włosów niż to naturalne. 

1. Sen najlepszym lekarstwem nawet dla zdrowia włosów: zalecane 7-8 godzin snu każdej nocy ma kluczowe znaczenie dla naszego zdrowia. Sen nie tylko uzupełnia nasze ciało i umysł, ale także pomaga regulować hormony stresu. Utrzymywanie tych hormonów pod kontrolą będzie miało pozytywny wpływ na nasze codzienne życie i ogólny stan naszych włosów.

2. Zbilansowana dieta: zdrowe włosy zaczynają się od zdrowej diety. Jesteś tym co jesz. Ważne jest, aby karmić organizm różnorodnymi pokarmami bogatymi w składniki odżywcze, aby skóra, włosy i paznokcie wyglądały i czuły się jak najlepiej. Włosy uwielbiają kwasy tłuszczowe Omega-3, które zwalczają stany zapalne w całym ciele i wspomagają ich wzrost. Znajdziesz je w rybach, orzechach i nasionach. Szukaj także pokarmów bogatych w żelazo, chude białka, zdrowe tłuszcze i witaminy.

3. Przyjmuj zdrowe suplementy wzmacniające włosy od środka - biotynę: witamina z grupy B, którą nie zawsze dostarczamy w naszej diecie, a wspomaga ona produkcję keratyny i wzrost włosów.

4. Czesz i stylizuj w luźne upięcia: ciągłe ciągnięcie i szarpanie naszych mieszków włosowych może prowadzić do nadmiernego wypadania. Eksperymentuj z luźniejszymi fryzurami, które są delikatne dla naszej skóry głowy i pasm. Zamiast tego ciasnego koka, dlaczego nie spróbować luźnego kucyka, warkocza lub boków? Dobrym pomysłem jest również od czasu do czasu zrobić sobie przerwę od stylizacji na gorąco i zamienić je na suszenie chłodniejszym powietrzem. I stanowczo zapomnij o rozczesywaniu włosów mokrych, zaraz po umyciu.

5. Zadbaj o odpowiednią pielęgnację nie tylko samych pasm ale i skóry głowy: dodanie pielęgnacji skóry głowy do rutynowej pielęgnacji włosów może pomóc w rozwiązaniu problemów leżących u podstaw problemu. Niezależnie od tego, czy chcesz zwalczyć suchość, podrażnienia, przetłuszczanie się, odpowiednia pielęgnacja już od nasady z pewnością przyniesie korzyści. Niekiedy zadbanie o ten obszar choćby wykonaniem peelingu i masażu od czasu do czasu powoduje wyraźną poprawę kondycji włosów. 

6. Utrzymuj pasma w jak najlepszej kondycji odpowiednimi kosmetykami: kolejnym kluczem do walki z nadmiernym wypadaniem włosów jest nawilżenie włosów i utrzymanie ich elastyczności. Pomoże w tym stosowanie wysokiej jakości produktów do pielęgnacji włosów, które nawilżają pasemka.