Jak właściwie określić typ swoich włosów i dobrać odpowiednie kosmetyki?

20-12-2019

 

Myślisz, że znasz swój typ włosów, ale nie możesz znaleźć produktów, które działają? Dokładne określenie rodzaju włosów ma kluczowe znaczenie. Faktem jest, że typy włosów są znacznie bardziej skomplikowane. 

Oczywiste kategorie grubych, cienkich, kręconych lub tłustych ledwo rysują powierzchnię tego, co składa się na typy włosów.
Twoje włosy są wyjątkowe, a prawdziwe zrozumienie rodzaju włosów, które masz, oznacza poświęcenie czasu na dobór produktów i zabiegów, które faktycznie będą działać na twoje włosy i pomogą Ci podjąć najlepsze decyzje dotyczące pielęgnacji włosów

Oto kilka czynników, które należy wziąć pod uwagę przy określaniu rodzaju włosów:

1. Średnica pasm włosów

Najlepszym miejscem do rozpoczęcia określania rodzaju włosów jest pomiar średnicy pojedynczego pasma włosów. Weź jeden kosmyk włosów między opuszki palców. Jeżeli nic nie czujesz to znak cienkich włosów. Jeśli czujesz samotne pasmo, twoje włosy są średniej szerokości, a jeśli są grube lub teksturowane, twoje włosy są prawdopodobnie szorstkie. 

Kolejny test pasma obejmuje pobranie jednego i ułożenie go na płaskiej powierzchni. Jeśli jest ledwo widoczny, jest w porządku. Jeśli wygląda na teksturowany i gęsty, twoje włosy są szorstkie. Wszystko pomiędzy jest średnie. Umieszczenie pojedynczego pasma włosów obok nitki może również pomóc ocenić średnicę lub szerokość włosów; jeśli ma mniej więcej tę samą szerokość, twoje włosy są średnie. Jeśli jest grubszy niż nić, twoje włosy są grube. Podobnie, jeśli jest cieńszy, twoje włosy są w porządku.

 

 

2. Gęstość włosów. 

Ludzie często mylą średnicę i gęstość włosów jako jedno i to samo, ale jest to dalekie od prawdy. Osoba może mieć cienką szerokość pasma włosów, ale grubą ilość włosów. Zasadniczo gęstość włosów odnosi się do tego, ile faktycznie mamy włosów - liczbę samych pasm, a nie ich grubość. Cienka średnica nie zawsze jest równa cienkiej gęstości, a średnia średnica nie jest równa średniej gęstości. Najczęściej ludzie będą mieli różne gęstości i średnice. Metoda określania gęstości włosów jest prosta; weź garść włosów z przodu głowy i delikatnie pociągnij je na bok. Czy między wiązkami pasm widoczna jest duża część skóry głowy? Jeśli tak, oznacza to, że masz cienką gęstość, jeśli ledwo widzisz skórę głowy, gęstość włosów jest gruba. Wszystko pomiędzy jest średniej gęstości.

Wybór produktów do włosów według ich gęstości. 

Gęstość i średnica włosów są kluczowymi czynnikami pomagającymi w określeniu rodzaju używanych produktów. Na przykład ktoś z gęstymi włosami i grubymi pasmami włosów będzie potrzebował produktów wygładzających, przeciw puszeniu się. Świetnym wyborem w tym wypadku będzie np. seria ANTI-FRIZZ EVERY GREEN lub GARDEN FLOWERSS LISS. Ktoś z cienkimi włosami i grubymi pasmami włosów będzie potrzebował produktów zwiększających objętość, aby włosy wyglądały na pełniejsze. Idealnie sprawdzi się seria 3DELUX VOLUME lub EVERY GREEN serum dodające objętości.

 

 

3. Elastyczność 

Rozciąganie pasma włosów to prosty sposób na określenie elastyczności i siły włosów. Jeśli pasmo pęka natychmiast po próbie pociągnięcia go między palcami, elastyczność jest niska. Jeśli możesz rozciągnąć pasmo i nic się nie dzieje, elastyczność włosów jest wysoka. 

Elastyczność włosów jest dobrym wskaźnikiem i pomaga określić, jak dobrze twoje włosy mogą utrzymać każdą stylizację. Włosy o wysokiej elastyczności lepiej zachowują kształt, taki jak loki, fale lub inne fryzury, podczas gdy włosy o niskiej elastyczności mogą wymagać większej ilości produktu do utrzymania fryzury. Mogą również nie być w stanie utrzymać kształtu przez bardzo długi czas. W przypadku włosów o niskiej elastyczności ważne jest, aby szukać produktów wzmacniających i zabiegów, takich jak maseczki do włosów, aby zapobiec łamaniu i wzmocnić pasemka. Sprawdzą się tu kosmetyki które w składzie zawierają keratynę np.: MORFOSE seria z keratyną lub biotyną czy zabiegi od GARDEN FLOWERS SOS.

 

4. Porowatość

Chemiczne zabiegi z użyciem farby do włosów lub trwałej ondulacji zawsze powodują pewne uszkodzenie włosów, bez względu na to, jak zdrowe i grube mogą być twoje pasma. Przed kolejną obróbką chemiczną spróbuj testu porowatości. Porowatość to zdolność włosów do wchłaniania wilgoci i produktu, a także może pomóc w określeniu rodzaju zabiegów chemicznych, które mogą wytrzymać włosy.

TEST porowatości

Do testu porowatości napełnij miskę wodą i umieść w niej pojedyncze pasmo włosów. Jeśli twoje pasmo opada na dno, ma wysoką porowatość i pochłania całą wilgoć. Jeśli twoje pasmo pozostaje pod powierzchnią, ale unosi się nad dnem miski, twoje włosy są dobrze wyważone i mają „normalną” porowatość. Jeśli pasmo włosów unosi się nad powierzchnią wody, twoje włosy mają niską porowatość i nie pochłaniają łatwo wilgoci.

Włosy o dużej porowatości

Włosy o wysokiej porowatości oznaczają, że mogą ulegać uszkodzeniom, co może być spowodowane między innymi chemicznymi zabiegami na włosach lub stylizacją na gorąco. Oznacza to również, że włosy mogą łatwo i szybko wchłonąć produkt, co oznacza, że zwykle musisz nakładać go więcej, aby poczuć lub zobaczyć jego efekty. Nawet w przypadku bardzo porowatych włosów nasze kosmyki mogą szybko wchłaniać produkt, ale niekoniecznie oznacza to, że będzie odpowiednio odżywiany. W przypadku bardzo porowatych włosów najlepiej unikać stylizacji na gorąco i zabiegów bogatych w chemikalia, które mogą dalej wysuszać włosy. Zamiast tego spójrz na maski do włosów i olejki nawilżające i pomogą naprawić uszkodzone pasma.

Włosy o niskiej porowatości

W przypadku włosów o niskiej porowatości naskórek leży płasko na zewnątrz, blokując wchłanianie wody lub wilgoci do pasm. Jeśli twoje włosy potrzebują więcej czasu na wyschnięcie lub wydaje się, że produkty gromadzą się we włosach zamiast się mieszać, są to oznaki włosów o niskiej porowatości. Aby jak najlepiej wykorzystać produkty, spróbuj je nakładać, gdy włosy są wilgotne i upewnij się, że produkty są równomiernie rozmieszczone, aby zapobiec ich gromadzeniu się. Osoby z takimi włosami mogą stwierdzić, że będą potrzebować więcej niż jednego zabiegu chemicznego podczas farbowania, prostowania lub zwijania włosów, ale powtarzanie kilku zabiegów chemicznych może być bardzo szkodliwe. Upewnij się, że używasz na przykład produktów do włosów farbowanych i nawilżających, które pomogą utrzymać styl, ale także utrzymają zdrowie twoich włosów.

Produkty do włosów zgodnie z porowatością

Gruboziarniste włosy mają dużą objętość, dlatego zwykle są podatne na puszenie się i wysuszanie, ponieważ ten rodzaj włosów nie zatrzymuje wody zbyt dobrze. W przypadku grubych włosów użyj szamponów i odżywek nawilżających, zwłaszcza zawierających glicerynę, ponieważ ten składnik pomaga nawilżyć pasma włosów i zatrzymać wilgoć. Używanie olejków do włosów - zwłaszcza olejków kokosowych lub arganowych również pomoże oswoić puszenie. Szukaj sprayów lub serum zapobiegającymi puszeniu się włosów, które pomogą Ci ujarzmić pasma. 

W przypadku cienkich włosów najlepiej poszukać produktów, które pomogą zapobiec łamaniu lub wypadaniu włosów, a także stymulują wzrost i zwiększają grubość. Poszukiwanie szamponów i odżywek ze składnikami takimi jak witamina E, biotyna i aminokwasy pomogą uzyskać gęstsze, zdrowe włosy.

Tekstura

Większość z nas może samodzielnie ustalić, czy nasze włosy są proste, falowane czy kręcone. Czasami tekstura może się zmieniać w miarę starzenia się lub doświadczać zmian hormonalnych, takich jak w czasie ciąży lub stosowania pewnych leków, takich jak pigułki antykoncepcyjne. Istnieją produkty specjalnie zaprojektowane do utrzymywania loków lub wygładzania prostych włosów, dzięki czemu łatwo jest mieszać i dopasowywać produkty potrzebne do tekstury, a także dostosowywać się do gęstości i porowatości włosów.

Po przejściu drobnych testów włosów prawdopodobnie zauważysz, że twoje włosy mogą być mieszane; niska gęstość, ale bardzo porowata lub gruba średnica, ale niska elastyczność. Tak czy inaczej, zrozumienie rodzaju włosów sprawia, że zakupy produktów i sposób ich użycia są znacznie łatwiejsze. Przy tak wielu produktach marki są bardzo świadome etykietowania swoich produktów dla określonych rodzajów włosów. Warto poświęć chwilę na przejrzenie listy składników na produktach do włosów.

Znajomość porowatości twoich włosów w połączeniu z ich gęstością i poziomem elastyczności pomoże ci również określić rodzaj zabiegów chemicznych, które mogą wytrzymać twoje włosy. Na przykład jeśli masz niską porowatość i cienkie włosy, najlepiej unikać ekstremalnych zabiegów, takich jak rozjaśnianie, ponieważ może to  usmażyć i połamać włosy. 

Przejście wszystkich testów może wydawać się przytłaczające naraz, ale całościowe spojrzenie na rodzaj twoich włosów pomoże w podejmowaniu lepszych i łatwiejszych decyzji dotyczących pielęgnacji włosów, aby twoje pasma zawsze wyglądały i czuły się najlepiej.