Łupież a sucha skóra głowy: jaka jest różnica? Dwa problemy które często są ze sobą mylone. Dowiedz się więcej o tym problemie.

30-07-2021

Łupież kontra sucha skóra głowy. Bardzo łatwo jest pomylić łupież z suchą skórą głowy, ponieważ objawy mogą być podobne. Dowiedz się czy rzeczywiście masz łupież, czy Twoja skóra głowy jest po prostu sucha. Oba problemy mają podobne objawy, takie jak łuszczenie i swędzenie.

 

♦ Sucha skóra głowy to stan, w którym skóra głowy jest sucha/niewystarczająco nawilżona (z wielu powodów) i charakteryzuje się białymi, drobnymi, suchymi płatkami.

♦ Jeśli masz łupież, zauważysz, że Twoja skóra głowy będzie miała duże, żółtawe płatki, a także będzie tłusta, czerwona i swędząca. 

W przypadku suchej skóry głowy i bardzo delikatnego łupieżu można użyć łagodnego szamponu oczyszczającego. Skutecznie oczyści on skórę głowy, ale jednocześnie poprawi działanie bariery ochronnej, ponieważ nie uszkodzi skóry za bardzo, jak „ostrzejsze” składniki.

>>> Every Green Rebalancing sebum Control Szampon oczyszcza i jednocześnie koi skórę głowy. Organiczny olejek makadamia, ekstrakt z brzozy, olejek lawendowy, ekstrakt z rozmarynu oraz sok z grejpfruta. Reguluje nadmierną produkcję sebum, skuteczne działanie ściągające. W składzie również organiczne ekstrakty roślinne.

>>> Morfose Carbon Black Szampon - zawarty w składzie węgiel aktywny pomaga usunąć nadmiar sebum z włosów i skóry głowy, niweluje toksyczne substancje zgromadzone na mieszkach włosowych. Oczyszcza martwe komórki skóry głowy dzięki naturalnemu peelingowi.

Jeśli masz łupież, tradycyjnymi i najczęściej stosowanymi metodami leczenia są szampony zawierające substancje czynne. W przypadku długotrwałego i silnego łupieżu metodą leczenia może okazać się stosowanie środków przeciwgrzybiczych. Warto wtedy zasięgnąć porady lekarza rodzinnego lub doświadczonego trychologa, aby dostosować odpowiednie leczenie.

Co powoduje wysuszanie skóry głowy, czy mamy na to wpływ, jak można zatrzymać ten proces?

 Zwykle powodem suchej skóry głowy są czynniki zewnętrzne: zanieczyszczenia, częste zabiegi chemiczne, promieniowanie UV czy też nieodpowiednia pielęgnacja albo stylizacja włosów. 

Promienie UV – podobnie jak skóra twarzy i całego ciała, także skóra głowy może reagować przesuszeniem na długotrwałą ekspozycję słoneczną. To problem przede wszystkim osób, które mają cienkie włosy (nie tworzą one na skórze warstwy ochronnej) bądź są ich pozbawione (w przypadku łysienia).

Zabiegi chemiczne - częste farbowanie włosów, zwłaszcza agresywnymi farbami na bazie amoniaku, które powodują podrażnienie skóry, trwała ondulacja, silne rozjaśnianie.

Pielęgnacja i stylizacja - nakładanie dużej ilości pianek i lakierów, a także sprejów na bazie alkoholu, który ma silne działanie wysuszające. Dodatkowo obciążenie przez suszenie gorącym powietrzem, stylizacje na gorąco np. z użyciem prostownicy, lokówki, karbownicy. 

W jaki sposób zapobiec przesuszeniu i jak sobie z nim radzić kiedy już mamy ten problem?

Pierwszym krokiem powinno być ustalenie co spowodowało przesuszenie skóry głowy. Należy wyeliminować czynniki o podłożu chorobotwórczym. Jeśli to jakaś choroba ma wpływ na stan naszej skóry głowy, należy skonsultować się z dermatologiem i zastosować specjalistyczne leczenie.

Warto przyjrzeć się kosmetykom, które na co dzień stosujemy do pielęgnacji włosów. Zwłaszcza jeśli już wcześniej nasza skóra głowy miała skłonność do przesuszania, źle reagowała na stosowane kosmetyki. Często nie mamy świadomości o alergiach na jakieś składniki szamponu, który nakładamy bezpośrednio na skórę głowy. Obecnie na rynku mamy dostęp do bardzo zróżnicowanych kosmetyków, pod względem właściwości jak i składu na jakim się opierają. Bardzo popularne w ostatnim czasie stało się wszystko to co naturalne, nasza świadomość wyboru jest znacznie większa. Sucha skóra głowy to wrażliwa skóra głowy. Szampony nie powinny zawierać silnych składników podrażniających. 

>>> Every Green Dry Hair - seria silnie nawilżająca, opierająca swój skład na naturalnych i organicznych składnikach, m.in: olej kokosowy, olej migdałowy, wyciąg z białka sojowego i ekstrakt z malwy. Całkowicie pozbawiona ciężkich silikonów, sls, parabenów i alergenów.

>>> Loreal Senci Balance Szampon Kojąco-Ochronny - świetny szampon, który już od pierwszego użycia zmniejszy uczcie dyskomfortu i swędzenia skóry głowy. Łagodzi podrażnienia i przywraca skórze głowy barierę ochronną.

>>> Matrix Biolage Scalp Szampon - delikatna formuła szamponu, niweluje swędzenie i oczyszcza skórę głowy. Mocniejszy szampon w swoim działaniu, dzięki zawartości m.in: cynku, ekstraktu z mięty pieprzowej oraz kwas cytrynowy. 

Warto raz na jakiś czas zastosować dobry peeling do skóry głowy. Będzie on świetnym wsparciem w walce z wysuszoną skórą głowy. Naszym numerem jeden był, jest i będzie ten włoski peeling od Every Green Gommage Detoksykujący.