Nadmierne przetłuszczanie włosów. Jak zwalczyć ten uciążliwy problem.

20-10-2019

 

Tłuste włosy to dość powszechny problem, który dotyka coraz więcej osób. Jest do bardzo uciążliwe, zwłaszcza dla kobiet. Traktują włosy jak swoją wizytówkę i chcą aby były zdrowe i zachwycały każdego dnia. Nikt z nas nie chce codziennie rano myć i stylizować fryzury po to aby w ciągu dnia poszczególne kosmyki wyglądały nieestetycznie i traciły objętość. Jak się tego ustrzec i cieszyć się pięknie wyglądającymi włosami nie tylko przez kilka godzin?

1. W pierwszej kolejności należy zadać sobie pytanie: co powoduje przetłuszczanie się włosów?

Należy zauważyć, że niektórzy z nas są bardziej podatni na tłuste włosy i skórę głowy niż inni, czasem wynika to z genetyki. Pomocne małe gruczoły łojowe znajdują się prawie na całym ciele, te gruczoły uwalniają sebum, naturalny olej smarujący. Gruczoły łojowe są również połączone z mieszkami włosowymi naturalnie uwalniającymi sebum lub olej do skóry głowy. Możliwe jest posiadanie nadczynnych gruczołów łojowych, które wytwarzają więcej sebum lub oleju.

 

2. Ogranicz mycie włosów, aby zapobiec przetłuszczaniu się włosów.

Największym błędem w przypadku przetłuszczających się włosów jest nadmierne mycie. Myślisz, że czyścisz skórę głowy i włosy, ale w wyniku nadmiernego mycia faktycznie je wysuszasz. Aby zrekompensować brak wilgoci, gruczoły łojowe pracują szybciej uwalniając więcej oleju. W zależności od używanych produktów nadmierne mycie może również powodować podrażnienia, prowadząc do innych problemów, takich jak swędzenie i łupież. Mycie powinno się ograniczyć do trzech razy w tygodniu. Niektórzy specjaliści od włosów zalecają nawet mniej, dwa razy w tygodniu, jeśli możesz.

3. Stosuj szampon i odżywkę dedykowane włosom przetłuszczającym się.

Czytanie składów na etykiecie jest niezbędne, pomimo tego, co jest napisane na przedniej stronie butelki. Najlepszy szampon do włosów przetłuszczających się zawiera produkty bez siarczanów i alkoholu. Poszukaj szamponów z miętą jeśli wolisz naturalne produkty lub wypróbuj nasz szampon na organicznych składnikach od Every Green, dedykowany włosom z problemem wydzielania nadmiernego sebum.

4. Zmień niewłaściwe nawyki mycia włosów.

Zwykle nakładamy odżywkę po całej głowie, tak jak szampon. A to błąd. Odżywkę powinno koncentrować się na końcach i środkowej części włosów, które najbardziej potrzebują tej odżywki. Najlepsze odżywki do włosów przetłuszczających się to te, które mają właściwości nawilżające.

Kolejna ważna wskazówka: obniż temperaturę wody. Gorący prysznic parowy jest świetny po długim dniu ale nie jest przyjazny dla włosów. Umyj włosy ciepłą wodą i odwróć je, płucząc cały produkt - i zachowaj dokładność. Ważne jest również dokładne wypłukiwanie produktów - szczególnie odżywek, ponieważ są one grubsze. Nagromadzenie produktu może powodować przetłuszczanie się włosów. Niedokładnie spłukany kosmetyk może powodować małe grudki we włosach, co wielu myli z łupieżem.

 

5. Przestań dotykać włosy.

Jeśli chcesz pozbyć się tłustych włosów - traktuj skórę głowy jak resztę skóry - przestań jej dotykać. Zalotne poruszanie palcami po włosach, kręcenie kosmyków lub ciągłe chowanie za uszami może być urocze, ale nie wpływa korzystnie. To ciągłe dotykanie włosów przenosi brud i olej, których masz dość.

 

6. Najlepsze produkty do włosów przetłuszczających się (inne niż suchy szampon).

Podczas gdy suchy szampon jest darem niebios, szczególnie w przypadku włosów przetłuszczających się, powinien być stosowany z umiarem, podobnie jak serum i olejki do włosów. Jeśli kiedykolwiek używałeś sprayów z soli morskiej do tekstury, rozważ użycie ich, aby pozbyć się również tłustych korzeni. Odrobina mgiełki morskiej w sprayu u nasady nie tylko pomaga wchłonąć olej i tłuszcz, ale także pomaga lepiej układać włosy przetłuszczające się. Sól morska wchłania wystarczająco dużo nadmiaru i po szybkim wyschnięciu nadaje włosom teksturę.

Zamiast używania prostownicy codziennie lub co drugi dzień, naucz się robić proste fale lub loki. W ten sposób ograniczysz nie tylko szkodliwą dla włosów wysoką temperaturę ale również kosmetyki termiczne. Im prostsze włosy, tym bliżej skóry głowy, dzięki czemu olej łatwiej wchodzi w kontakt z lokami. Dodatkowo, robienie większej ilości przerw od ekstremalnie gorących narzędzi (które wymagają więcej produktów, takich jak środki do ochrony włosów) wpłyną korzystnie na ogólny wygląd włosów.