Pielęgnacja włosów rozjaśnianych - co stosować i jakich błędów nie popełniać.

28-01-2022

Poświęcenie szczególnej uwagi codziennej pielęgnacji rozjaśnianych włosów sprawi, że Twoje blond pasma będą w doskonałym zdrowiu. Maksymalny połysk i długotrwały piękny kolor są możliwe, jeśli pamiętamy, że rozjaśnione włosy zasługują na odpowiednią pielęgnację z nawilżeniem, niezbędnymi składnikami odżywczymi i tonizację. 

  

Włosy rozjaśnione różnią się od włosów naturalnych lub farbowanych. Stosując rozjaśniacz na włosy zmieniamy tym samym strukturę naszych włosów. Mają następujące cechy:

♦ Zmieniona tekstura
♦ Usunięta melatonina
♦ Niesforne kosmyki
♦ Suchość i kruchość
♦ Podatne na promienie UV 

Wskazówki dotyczące utrzymania zdrowych rozjaśnionych włosów

Oto jak zachować zdrowe włosy rozjaśnione i uniknąć efektu „ptasiego gniazda”

1. Zmniejsz częstotliwość używania szamponu. Ogranicz mycie włosów do minimum. Nie musisz codziennie używać szamponu - zastąp go maską lub odżywką. Możesz włączyć suchy szampon do swojej codziennej pielęgnacji rozjaśnionych włosów. Ten okazjonalny krok oczyszczający uchroni Cię przed nadmiernym suszeniem i częstym myciem włosów, dwoma powszechnymi wrogami lśniących blond włosów. 

2. Wybieraj tylko specjalistyczne linii produktów do pielęgnacji koloru. Używaj nie tylko szamponów utrwalających kolor, ale także odżywek utrwalających kolor.

3. Wyeliminuj narzędzia do stylizacji na gorąco z rutynowej pielęgnacji rozjaśnianych włosów. O ile nie jest to absolutnie konieczne, trzymaj włosy z dala od prostownic, lokówek i suszarek. Owiń głowę ręcznikiem, aby wchłonęły wilgoć. Używaj ciepła tylko po to, aby nadać fryzurze ostateczny efekt. Używaj wtedy dobrych ale lekkich kosmetyków z termoochroną

4. Unikaj czesania mokrych włosów. Włosy rozjaśniane czesane na mokro są kruche i bardziej podatne na łamanie oraz rozdwajanie końcówek. Upewnij się, że nie szczotkujesz ich na siłę. Użyj szczotki do rozczesywania, która jest delikatna dla skóry głowy lub zimnej szczotki, aby usunąć puszenie i ułożyć fryzurę.

5. Weź ręcznik z mikrofibry. Zastąp swoje zwykłe ręczniki bawełniane wysoce chłonnym i gładkim ręcznikiem z mikrofibry lub ściereczką w stylu turbanu.

6. Użyj jedwabnej satyny lub jedwabnej bawełnianej poszewki na poduszkę. Satynowe poszewki na poduszki są delikatniejsze dla włosów i zapobiegają kontaktowi włosów z syntetycznym wypełnieniem poduszek.

7. Za każdym razem nakładaj maseczkę nawilżającą. Nigdy nie pomijaj nawilżającej części rutynowej pielęgnacji rozjaśnianych włosów.

 

Wskazówki dotyczące nawilżania rozjaśnionych włosów

Oto, co jeszcze pomaga utrzymać odżywione i nawilżone rozjaśnione włosy:  

1. Olej kokosowy lub olej arganowy. Nałóż organiczny olejek kokosowy na włosy i trzymaj przez co najmniej 20 minut. Dokładnie spłucz. Trzymaj się z dala od nasady, aby uniknąć spłaszczania, przetłuszczenia i obciążenia włosów.

2. Płukanie zimną wodą. Zamyka ona łuski włosów i pory skóry głowy, pozostawiając blask i połysk, który zniknął dzięki zastosowaniu rozjaśniacza. Zakończ każde mycie zimną wodą. 

3. Odżywka bez spłukiwania. Nawet jeśli się spieszysz, to odżywka bez mycia włosów uratuje Ci dzień.

4. Unikaj chloru. Może usuwać wilgoć z włosów i sprawiać, że stają się one jeszcze bardziej kruche i suche. Noś czepek za każdym razem, gdy nie musisz myć rozjaśnionych włosów. 

5. Zabieg keratynowy. Użyj kompleksu pielęgnacyjnego keratyny, aby przywrócić utracone białko i uzyskać błyszczące blond włosy.

6. Raz lub dwa razy w tygodniu stosować intensywną kurację nawilżającą. Raz w miesiącu kąpać włosy w maseczkach olejowych – odżywcze maseczki arganowe świetnie nawilżają zniszczone blond włosy.

 

 

Blaknięcie koloru to kolejny powód, który może skłonić Cię do sięgnięcia po dodatkową koloryzację i tonizację, a także spowodować jeszcze większe uszkodzenia rozjaśnionych włosów. Pomarańczowe, miedziane i żółte odcienie są typowymi niepożądanymi skutkami rozjaśniania włosów. Alternatywnymi sposobami można dokonać poprawek lub zredukować efekt mosiężny.

Jak poradzić sobie z pomarańczowymi i żółtymi włosami?

Często zdarza się, że włosy stają się miedziane i żółte po ponad dwóch tygodniach farbowania. Szampon z fioletowym odcieniem koryguje żółty, a szampon z niebieskim odcieniem koryguje pomarańczowe tony. Maski tonujące, płukanki to produkty, które można stosować w pielęgnacji domowej włosów blond.