Szampony do włosów z siarczanami czy bez? Czym są i jak wpływają na kondycję naszych włosów

28-04-2023

Siarczan to sól, która powstaje, gdy kwas siarkowy reaguje z innymi chemikaliami. Chociaż różne rodzaje siarczanów są stosowane w różnych gałęziach przemysłu, laurylosiarczan sodu (SLS) i laurethosiarczan sodu (SLES) to dwa najczęściej stosowane siarczany w branży pielęgnacji włosów. Związki te są wytwarzane z ropy naftowej i źródeł roślinnych, takich jak olej palmowy i kokosowy.

Jak siarczany działają na włosy?

Siarczany są uważane za dobre środki czyszczące. Uznaje się, że mają najgłębsze właściwości oczyszczające w porównaniu z innymi składnikami które również są za to odpowiedzialne. Mówiąc krótko, siarczany najlepiej oczyszczają włosy. Większość szamponów zawiera dwa główne rodzaje siarczanów. To siarczany tworzą efekt piany, aby usunąć olej i brud z włosów.

Jednak siarczany to dość agresywne detergenty które mogą pozbawić włosy i skórę głowy naturalnych olejków nawilżających, przez co włosy stają się suche i łamliwe. Jeśli skóra głowy jest wrażliwa siarczany mogą powodować podrażnienia, zaczerwienienia, suchość itp. Choć siarczany mogą być często uważane za podstawowy składnik szamponów, mogą nie być odpowiednie dla wszystkich, zwłaszcza jeśli codziennie myjemy włosy. Ponadto mogą być szkodliwe dla niektórych rodzajów włosów, a nawet mogą powodować podrażnienie skóry u niektórych osób.

Czy szampony nie zawierające siarczanów dobrze się pienią?

Większość z nas uważa, że ​​szampon, który dobrze się pieni, lepiej oczyszcza włosy. Ale to może nie być prawda. Z pewnością, jeśli szampon się pieni, oznacza to, że zawiera siarczany. Szampony niezawierające siarczanów wytwarzają mniej piany podczas mycia włosów.

„Szampony niezawierające siarczanów mogą się dobrze pienić, wszystko zależy od składu i siły środków powierzchniowo czynnych/cząsteczek użytych w preparacie. Ponadto piana nie jest bezpośrednio związana z oczyszczaniem”.

Alternatywne środki powierzchniowo czynne zawarte w szamponach bez siarczanów doskonale usuwają brud oraz olej ze skóry głowy i włosów bez naruszania pH skóry głowy.

Czy siarczany są rzeczywiście szkodliwe dla twoich włosów?

Kiedyś uważano, że siarczany są rakotwórcze, ale nie ma jeszcze wystarczających dowodów, aby to udowodnić. Większość produktów zawierających siarczany używa go w bardzo niskim stężeniu. Więc nawet jeśli nie są dobre dla twoich włosów, nie są dla ciebie takie złe.

Siarczany mogą rzeczywiście powodować wysuszanie włosów lub być zbyt szorstkie dla włosów, a także mogą potencjalnie spowodować uszkodzenie włosów, gdy są nadużywane.

Badania stwierdzają, że ​​siarczany mogą powodować uszkodzenie białek włosów. Podczas gdy inne badanie naukowe sugeruje, że siarczany mogą nawet powodować bolesną alergiczną wysypkę, kontaktowe zapalenie skóry u niektórych osób. Dlatego najlepiej sprawdzić stan swoich włosów i skonsultować się z lekarzem przed przejściem na szampon siarczanowy.

Długotrwałe i codzienne stosowanie szamponów siarczanowych może sprawić, że włosy staną się szorstkie i łamliwe.

Szampon i odżywka bez siarczanów mogą być stosowane codziennie bez uszkadzania włosów. Zazwyczaj składniki tych kosmetyków są tak łagodne, że włosy mogą się przetłuszczać nawet po dokładnym umyciu. Wiele szamponów bez siarczanów zawiera składniki takie jak decyloglukozyd lub kokosoglukozyd, które są bardzo łagodnymi środkami myjącymi. Ze względu na swoją łagodność mogą jednak nie być w stanie całkowicie wyeliminować nagromadzonych osadów z włosów.

Korzyści dla włosów stosowania szamponu bez siarczanów w składzie - SLS i SLES

♦ Zatrzymują wilgoć: pomagają zachować naturalną wilgotność włosów, dzięki czemu nie tracą one naturalnego blasku i miękkości.

♦ Nawilżają włosy: szampony bez siarczanów są wprost stworzone dla włosów nisko porowatych, które mają trudności z nawilżeniem. Pomagają je nawilżyć a dodatkowo zdyscyplinować puszenie.

Zachowują kolor włosów: jeśli włosy są farbowane, szampony bez siarczanów są błogosławieństwem. W przeciwieństwie do swoich odpowiedników są one delikatne i nie pozbawią włosów koloru zbyt szybko.

♦ Zmniejszają podrażnienia: Siarczany są ostre dla skóry głowy i mogą powodować podrażnienie i swędzenie. Szampony bez siarczanów są znacznie łagodniejsze i mogą pomóc w kontrolowaniu stanu zapalnego skóry głowy.

♦ Delikatniejsze dla włosów i oczu: szampony bez SLS i SLES nie tylko zawierają substancje nawilżające, ale także sprawiają, że włosy stają się bardziej błyszczące. Stosowanie takiego szamponu razem z odżywką może dodać włosom blasku. Są również delikatne dla oczu. Nie powodują nieprzyjemnego pieczenia, jeśli trochę szamponu dostanie się do oka. 

Kiedy należy stosować szampon bez siarczanów?

Jeśli zmagamy się z problemami skórnymi, szampony siarczanowe mogą je zaostrzyć. Szampon bez zawartości siarczanów będzie w tym wypadku doskonałym wyborem. Czasem nawet nie wiem kiedy stosowanie szamponu z siarczanem może nas uczulać.

Oczywistymi objawami alergii na te związki są:

- swędzenie

- wysypka

- zaczerwienie

- pokrzywka

Oczywiście objawy te mogą wystąpić równocześnie z innych przyczyn. Warto zasięgnąć porady lekarza w tym wypadku.

Every Green to marka w pełni przez nas rekomendowana, jest naturalna, bez siarczanów, alergenów, sztucznych barwników. Odpowiednia dla wrażliwej skóry głowy, zawiera organiczne ekstrakty roślinne.

 

Aby wiedzieć czy nasz kosmetyk zawiera siarczany czy też parabeny, które również mogą wywołać reakcję alergiczną, należy uważnie przeczytać etykietę i zwrócić uwagę na następujące składniki:

- Laurylosiarczan Sodu (SLS)

- Sodium Laureth Sulfate (SLES)

- Parabeny

- Ftalany

- Trietanoloamina (TEA)

W składach kosmetyków warto szukać środków powierzchniowo czynnych pochodzenia roślinnego, takich jak saponiny, glukozydy, sulfobursztyniany lub glutaminiany. Te naturalne środki powierzchniowo czynne skutecznie usuwają brud, zanieczyszczenia, tłuszcz z włosów i są łagodniejsze dla skóry.

Szampony bez siarczanów w składzie są odpowiednie do stosowania w przypadku włosów farbowanych czy po zabiegach chemicznych. Są łagodne i delikatne, utrzymują dłużej trwałość koloru, nie powodują blaknięcia. 

Każdy rodzaj włosów jest inny, a preferencje mogą się różnić. Należy zwracać uwagę na składy i testować, sprawdzając przy tym który kosmetyk jest dla nas najlepszy.