Fioletowy szampon do włosów – do jakich włosów stosować i kiedy? Dowiedz się czy jest Ci potrzebny.

30-08-2022

Jak sama nazwa wskazuje, to po prostu szampon, który zawiera fioletowe pigmenty. Ten dwufunkcyjny produkt zarówno oczyszcza włosy, usuwa zanieczyszczenia nagromadzone we włosach jak tradycyjny szampon, podczas gdy dodane fioletowe pigmenty przeciwdziałają mosiężnym tonom.

Dostępny w wielu kolorach i cenach, fioletowy szampon jest jedną z najtańszych opcji tonizujących w domu. Nie tylko klasyczne blondynki mogą skorzystać z fioletowego szamponu; platynowe, srebrne i rozjaśnione włosy mogą uzyskać te same efekty stonowania.

Co robi fioletowy szampon na włosach blond?

Ma to związek z prostą zasadą „teorii koła kolorów”. Pomyśl o zajęciach plastycznych w szkole podstawowej, gdzie poznałeś wszystkie kolory. Kolory znajdujące się naprzeciwko siebie na kole kolorów są nazywane kolorami dopełniającymi.  Dotyczy to np. fioletu i żółci, co oznacza, że ​​wzajemnie się neutralizują. Tak więc, kiedy używasz fioletowego szamponu na pożółkłych blond włosach, zasadniczo poprawiasz kolor lub usuwasz żółte tony.

Być może myślisz: „Czy fioletowy szampon sprawi, że twoje włosy staną się jaśniejsze?”. Nie, fioletowy szampon nie zawiera wybielacza ani żadnych innych składników, które rozjaśnią twoje włosy.

Zamiast tego osadza fioletowe pigmenty na trzonie włosa, aby pomóc zneutralizować mosiądz, nadając włosom chłodniejszy, popielaty odcień.

Niezależnie od tego, czy jesteś farbowaną blondynką, czy urodziłaś się blondynką, wiesz, że ten upragniony odcień włosów ma tendencję do zmieniania się z czasem (i niekoniecznie w dobry sposób).

Od momentu wyjścia z salonu czynniki takie jak słońce, chlor, twarda woda i czynniki środowiskowe przyczyniają się do tego, co nazywamy mosiądzem lub niechcianymi, ciepłymi, żółtymi tonami we włosach.

Jak tonizować włosy blond w domu za pomocą fioletowego szamponu?

Kiedy tonujesz włosy w domu fioletowym szamponem, ważne jest, aby przeczytać wszystkie wskazówki producenta na opakowaniu, aby wiedzieć jak często go używać, ile trzymać na włosach, czy używać rękawiczek. Często zalecane jest ich użycie, aby uniknąć poplamienia rąk.

Wszystkie fioletowe szampony są różne i zawierają różne poziomy pigmentacji. Im więcej pigmentu zawiera twój szampon, możesz spodziewać się mocniejszych efektów korekcji koloru.

Do takich mocno napigmentowanych szamponów zaliczają się: 

3DeLuxe No Yellow 

Morfose Silver Antiyellow

Every Green Blond Hair Szampon

Profis Ice Blond 

W zależności od stopnia intensywności niepożądanych tonów oraz tego jak często myjesz włosy, dobrą zasadą jest używanie fioletowego szamponu raz w tygodniu (lub co trzecie mycie). Wiele receptur sugeruje mycie i powtarzanie lub, dla lepszych rezultatów, mycie i pozostawienie produktu na kilka minut.

Jednak nie ma jednego uniwersalnego rozwiązania. Z biegiem czasu zrozumiesz, jak często używać fioletowego szamponu i jak długo go pozostawić, aby zachować idealny odcień blondu. Nie jest powiedziane że cały czas będziemy stosować ten sam szampon, tzn. z tym samym napigmentowaniem. Może się okazać że po jakimś czasie nasze włosy nie będą potrzebowały już tak silnej tonizacji.

Wtedy warto sięgnąć po lżejsze szampony:

Stapiz Blond Szampon 

Matrix Silver Szampon

Loreal Expert Silver Szampon

Yellow Szampon Tonujący Silver 

Fioletowe szampony mogą mieć tendencję do wysuszania naszych włosów, ze względu na ich właściwości korygujące kolor. Z tego powodu ważne jest, aby zawsze stosować ulubioną odżywkę lub maskę do włosów, aby uzupełnić nawilżenie i blask. 

3DeLuxe Nutritive Maska Nawilżająca

Every Green Dry Hair Maska

Every Green AntiFrizz Maska Nawilżająco Zmiękczająca

Naprawianie mosiężnych włosów w domu nie jest zarezerwowane tylko dla fioletowego szamponu. W rzeczywistości istnieje wiele produktów z fioletowymi pigmentami, które pomagają utrzymać blond włosy w doskonałej formie między wizytami w salonie. To są nasze ulubione.

Schwarzkopf BM Odżywka Neutralizing Spray Cool Blondies 

Loreal Blondifier Maska 

Goldwell Dualsenses Odżywka Blond

Prime Bio Tanix Magic Blond Odżywka Spray

Joanna Płukanka Niebieska