Sprawdź w jakiej kondycji są Twoje włosy - zacznij od wykonania testu na porowatość włosów

22-03-2021

Porowatość włosów to nie innego jak stopień rozchylania łusek włosa. Kluczem do dobrania właściwej pielęgnacji jest określenie czy nasze włosy są nisko-średnio-czy wysokoporowate. Jeżeli włożymy włos pod mikroskop, zobaczymy że jest zbudowany z maleńkich łusek, które oplatają całą łodygę. Im bardziej odstają od łodygi tym rośnie porowatość. Bardzo często kupujemy niewłaściwe szampony, odżywki, wcieramy we włosy mnóstwo różnych olejków, ale nie widzimy poprawy. Skupiamy się na problemach z włosami które widzimy na co dzień. A wystarczy wykonać prosty test w domu. 

Do wykonania testu potrzebna jest szklanka z wodą i włos. Wrzucamy go do szklanki i obserwujemy jego zachowanie w pierwszych 30 sekundach po wrzuceniu do szklanki. Tak mało czasu wystarczy na określenie stopnia porowatości naszych włosów.

♦ Jeżeli włos będzie unosił się na powierzchni (rys.1) to oznacza że nasze włosy są niskoporowate.

♦ Jeżeli jednak nasz włos będzie w połowie szklanki (rys.2) to znaczy że mamy włosy średnioporowate.

♦ Jeżeli natomiast włos szybko opadnie na dno (rys.3) to oznacza wysokoporowate włosy.

♦ WŁOSY WYSOKOPOROWATE

Są to niestety zniszczone włosy, wymagające szczególnej pielęgnacji. Takim włosom możemy przypisać wszystko to z czym próbujemy walczyć: delikatne, kruche i bardzo łamliwe, matowe, pobawione blasku, niemiłe w dotyku, sztywne, bardzo wysuszone. Łuski takich włosów są bardzo odchylone od łodygi, nie ochraniają struktury włosa przez co jest on bardzo narażony na wszelkie uszkodzenia. Z drugiej jednak strony odchylone łuski powodują że włos chłonie wszystkie składniki zawarte w kosmetykach pielęgnacyjnych, które nakładamy na włosy. Dlatego tak ważna jest dobrze dobrana pielęgnacja. W przypadku włosów wysokoporowatych powinna być skupiona i opierać się o maksymalne nawilżenie. Dodatkowo warto poszukać takich kosmetyków które nie będą miały w swoim składzie obciążających silikonów. Powinny zawierać w składzie oleje: lniany, słonecznikowy, sezamowy, kokosowy, glicerynę, aloes czy miód. Ważnym elementem pielęgnacji tego typu włosów są olejki. Nie może ich zabraknąć w Twojej łazience. Przy włosach wysokoporowatych powinniśmy zrezygnować z silnych zabiegów chemicznych, farbowania, rozjaśniania, a także używania do stylizacji lokówki czy prostownicy. Suszenie tylko chłodnym nawiewem. 

→ Nasz ranking kosmetyków najlepszych do włosów wysokoporowatych: 

» Vasso S.O.S Treatment  

» Okay Keratin Smooth 

» Morfose Amino Keratin 

» Every Green Damaged Hair 

 

 

♦ WŁOSY ŚREDNIOPOROWATE

Jeżeli test wykazał, że Twoje włosy mają średni stopień porowatości to całkiem nieźle ale bez fajerwerków. Jest to najczęściej spotykany typ włosów. Łączy w sobie cechy włosów wysokoporowatych i niskoporowatych. Określane są mianem normalnych, posłusznych, nie sprawiające większych problemów. Mogą być gładkie, czasem ze skłonnością do puszenia się, lubią się elektryzować, są trudne w rozczesaniu, dość sprężyste. W niewielkich ilościach lubią się z silikonami, a w dużym stopniu lubią się z większością kosmetyków. Włosy średnioporowate potrzebują wzmocnienia i regeneracji. Warto pamiętać o regularnym stosowaniu odżywek w przypadku tego typu włosów. Najlepiej wybierać takie, które w swoim składzie zawierają dużo protein, emolientów i silikonów. Ważnym etapem pielęgnacji jest tutaj olejowanie włosów. Należy to robić raz w tygodniu, raz na półtorej tygodnia. Warto wybierać takie oleje, które są bogate w nienasycone kwasy tłuszczowe Omega-6. Znajdują się one w oliwie z oliwek a ponadto w oleju słonecznikowym, rzepakowym czy sezamowym. Możesz olejować włosy na mokro, na sucho, całe włosy lub skupić się tylko na końcówkach. Do czesania warto wybierać szczotki z naturalnego włosia lub grzebienie z szerokim rozstawem ząbków. Suszyć włosy należy chłodniejszym powietrzem, z dyfuzorem. Przy używaniu urządzeń stylizujących - prostownicy czy lokówki należy pamiętać o odpowiedniej ochronie termicznej. 

→ Kosmetyki które według nas są doskonałe do włosów średnioporowatych:

» Redis Care Szampon Milk and Honey 

» Morfose Serum Pomarańczowe 

» Alfaparf Semi Di Lino Moisture 

» Every Green Dry Hair

» Vasso Aqua Therapy Moisture 

» Every Green 4Liss Do Prostowania 

 

 

♦ WŁOSY NISKOPOROWATE

Może się wydawać że włosy z niską porowatością są zdrowe, błyszczące, gładkie i pełne blasku. Łuski ściśle przylegają do łodygi włosa, tworząc gładką powierzchnię i ochronę dla struktury. I w istocie są to włosy najmniej problematyczne jeżeli chodzi o pielęgnację. Rzadko się puszą i elektryzują, nie skręcają się, ani nie falują. Najczęstszym problemem w przypadku tego typu włosów jest to, że są one cienkie, pozbawione objętości, oklapnięte. Trudno poddają się stylizacji i modelowaniu. W dobieraniu kosmetyków do pielęgnacji należy wybierać produkty, których skład to nie bardzo długa lista. Im mniej tym lepiej, aby nie przeciążyć włosów. Dlatego tak ważne jest dobieranie właściwych produktów. Włosy niskoporowate nie lubią silikonów i protein. Dla pozostałych typów włosów proteiny są jak najbardziej pożądanym składnikiem, nawilżają i wzmacniają. Jednak w przypadku włosów z niską porowatością będą działać zupełnie z odwrotnym skutkiem, szybko wysuszą a struktura będzie bardziej podatna na łamanie i kruszenie. Ten typ włosów wprost kocha olejki, ale takie małocząsteczkowe, tylko one są w stanie przeniknąć w głąb włosa przez ściśle przylegające do siebie łuski włosa. Takie oleje to na przykład olej kokosowy, arganowy, palomwy, masło kakaowe, babassu czy masło shea. Oprócz olejów w składzie kosmetyków zalecanych do włosów niskoporowatych powinny się znaleźć również witamina E, masło capacu czy ekstrakty owocowe. 

→ Najbardziej pożądane kosmetyki do tego typu włosów:

» Vasso Det-Oxygen 

» Every Green Antioxydant 

» Yellow Nutritive 

» Botanic Dry Hair 

 

 

 

Jeżeli prowadzisz Salon Fryzjerki koniecznie zapoznaj się z Naszymi Kosmetykami marki Trivitt. Jest to brazylijska pielęgnacja, jednym zestawem TRIVITT SALON PROFESSIONAL ZESTAW - SZAMPON 1000 ML, MASKA 1000 G, FLUID SECRET 300 ML, ZABIEG KAUTERYZACJI 300 ML możesz wykonać aż trzy różne zabiegi, w zależności od stopnia porowatości włosów.