Jak mieszać kolory farb do włosów - czy w ogóle można to robić, po co się to robi i jak to robić z głową.

30-06-2023

Farbowanie włosów to jeden z najefektywniejszych sposobów na zmianę wyglądu. Nie tylko poprawia humor ale również dodaje pewności siebie. Mieszanie kolorów farb do włosów jest powszechną praktyką w salonach fryzjerskich i przy samodzielnym farbowaniu włosów.

Mieszanie kolorów farb do włosów może być nieco skomplikowane, ale z odpowiednią wiedzą i podejściem można osiągnąć pożądany efekt. Decydujemy się na to kiedy chcemy stworzyć niestandardowy odcień albo kiedy w palecie nie znajdujemy takiego który nam odpowiada. Czasem zależy nam na skorygowaniu niepożądanego odcienia czy tworzeniu głębi koloru. 

Oto kilka wskazówek, które pomogą Ci w procesie mieszania farb:

⇒ Wybierz odpowiednie farby do włosów: Upewnij się, że masz farby do włosów w odpowiednich kolorach, które chcesz połączyć. Możesz użyć gotowych odcieni lub kupić farby w podstawowych kolorach i mieszać je samodzielnie.

⇒ Przeczytaj instrukcje: Wszystkie farby do włosów powinny mieć instrukcje na opakowaniu. Upewnij się, że przeczytasz je dokładnie, aby zrozumieć, jakie proporcje i czas trzymania farby są zalecane.

⇒ Przeprowadź test na skórze: Zanim nałożysz farbę na całe włosy, wykonaj test uczuleniowy na skórze, aby sprawdzić, czy nie jesteś uczulony na składniki farby.

⇒ Wybierz odpowiedni odcień: Zdecyduj, jaki odcień chcesz osiągnąć. Na przykład, jeśli chcesz uzyskać jaśniejszy kolor, możesz dodać farbę rozjaśniającą, a jeśli chcesz uzyskać ciemniejszy kolor, użyj farby o ciemniejszym odcieniu.

⇒ Mieszaj farby w odpowiednich proporcjach: Wybierz pojemnik, w którym będziesz mieszać farby. Możesz użyć plastikowej miski do farb lub specjalnego pojemnika do mieszania. Postępuj zgodnie z zaleceniami na opakowaniu farb, aby odpowiednio dozować farby i mieszaj je dokładnie. 

Polecane akcesoria do farbowania włosów:

* miseczki i pędzelki

* folie aluminiowe

* peleryny i fartuchy

* ręczniki 

* rękawiczki

* wagi fryzjerskie

* wyciskacze do farb

⇒ Wykonaj próbę na małym kosmyku włosów: Zanim nałożysz farbę na całe włosy, przeprowadź próbę na małym kosmyku, na przykład z tyłu głowy, aby upewnić się, że otrzymany kolor spełnia Twoje oczekiwania.

⇒ Nałóż farbę na włosy: Gdy jesteś gotowy na nałożenie farby na całe włosy, podziel włosy na sekcje i równomiernie nałóż farbę, zaczynając od nasady i kontynuując aż po same końce.

⇒ Zachowaj czas trzymania: Trzymaj farbę na włosach przez określony czas, zgodnie z instrukcjami na opakowaniu. Nigdy nie przekraczaj czasu trzymania, ponieważ może to spowodować uszkodzenie włosów.

⇒ Dokładnie spłucz farbę: Po upływie czasu trzymania, dokładnie spłucz farbę z włosów, aż woda będzie czysta.

⇒ Zastosuj odżywkę: Nałóż odżywkę lub maskę do włosów, aby zabezpieczyć i nawilżyć włosy po zabiegu koloryzacji.

Jak mieszać profesjonalne farby do włosów?

Podstawowa wiedza opiera się na znajomości zasad kolorymetrii czyli nauki o barwach. Odcienie tworzymy mieszając trzy podstawowe kolory: żółty, czerwony i niebieski w odpowiednich proporcjach. 

→ żółty + niebieski = zielony

→ czerwony + żółty = pomarańczowy

→ czerwony + niebieski = fioletowy

Dodatkowo musimy znać podział na kolory ciepłe

→ żółty

→ pomarańczowy

→ czerwony

oraz zimne: 

→ niebieski

→ fioletowy

→ zielony

Przekładając tą wiedzę na paletę farb do włosów odpowiednikami odcieni ciepłych będą czerwienie, miedzie oraz złoto. W przypadku zimnych barw są to popiele, beże i mahonie. 

Najważniejsze zasady jak mieszać ze sobą farby do włosów:

1. Nie należy mieszać ze sobą farb różnych producentów: należy trzymać się jednej palety, każdy producent dobiera do farb inne składniki, zaleca inne proporcje mieszania, odcienie dodawanych pigmentów różnią się mimo iż oznaczenie jest jednakowe. Przestrzeganie tej zasady pozwolić nieoczekiwanego w skutkach eksperymentu. 

2. Ilość mieszanych kolorów: nie ma tutaj reguły, można mieszać dowolną liczbę odcieni. 

3. Dobór kolorów: przyjęło się aby nie mieszać ze sobą farb za bardzo odległych od siebie w palecie. Spowoduje to dominację koloru ciemniejszego, kolor może wyjść taki jakby zastosowano tylko jedną farbę. 

4. Proporcja mieszania: w tym przypadku panuje dowolność: możemy używać równej proporcji 1:1 lub dodawać według naszych preferencji i oczekiwań.

Kiedy najczęściej mieszamy farby do włosów?

1. Pokrycie siwych włosów: Jeśli masz siwe włosy, niektóre gotowe farby mogą nie zapewnić wystarczająco dobrego pokrycia. Mieszanie farb pozwala uzyskać lepsze krycie siwych włosów.

2. Balayage i ombre: W przypadku technik takich jak balayage czy ombre, mieszanie kolorów farb pozwala uzyskać płynne przejścia między odcieniami i naturalny wygląd.

3. Korekta koloru: Czasem po farbowaniu włosów można uzyskać nieoczekiwany odcień. Mieszając kolory, można skorygować ten błąd i osiągnąć pożądany efekt.

4. Dopasowanie do zmiany koloru włosów: Włosy podlegają naturalnym zmianom koloru z powodu ekspozycji na słońce, wieku czy innych czynników. Mieszanie farb pozwala na dopasowanie koloru do aktualnych potrzeb.

Warto jednak pamiętać, że mieszanie farb do włosów może być skomplikowane i wymaga odpowiedniej wiedzy na temat kolorystyki włosów. W przypadku wątpliwości zawsze warto skonsultować się z profesjonalnym fryzjerem, który pomoże dobrać odpowiednie odcienie i techniki farbowania. Ponadto, przed farbowaniem włosów warto wykonać test uczuleniowy, aby uniknąć ewentualnych reakcji alergicznych na składniki farby.